Samostatnou kategorií darování tvoří bezúročné půjčky, kdy vydlužitel, vypůjčitel nebo výprosník získávají majetkový prospěch tím, že neplatí úrok ze zápůjčky, výpůjčky nebo výprosy. U fyzických i právnických osob v těchto případech platí, že získaný majetkový prospěch nebude předmětem daně z příjmu. Totéž platí i pro poskytování půjček zaměstnancům, u kterých dosud platilo, že pokud byl úrok sjednán nižší než obvyklá cena, byl u zaměstnance předmětem daně. Při poskytování zápůjček, výpůjček a výpros a dalších úvěrových finančních nástrojů mezi spojenými osobami je však třeba respektovat ustanovení § 23, odst. 7 zákona o daních z příjmů.
Jak můžete snížit základ daně, pokud sami poskytnete bezúplatné plnění, nebo-li dar ? V roce 2014 můžete jako fyzická osoba při poskytnutí bezúplatného plnění vybraným subjektům základ daně snížit až o 15% vašeho daňového základu. Přitom platí, že úhrnná hodnota poskytnutých darů musí přesahovat základ daně 2% anebo činí alespoň 1.000,- Kč. Jste-li dobrovolnými dárci krve, pak má jeden realizovaný odběr krve hodnotu 2.000,- korun. Daňový základ snížíte i v případě, že bezúplatné plnění poskytnete fyzické nebo právnické osobě s bydlištěm nebo sídlem na území jiného členského státu Evropské unie, a to za podmínek vymezených v zákoně o daních z příjmů.
A jak je to u právnických osob? V roce 2014 platí zvýšený limit pro snížení základu daně u právnických osob v případě, že poskytnou bezúplatná plnění vybraným subjektům za podmínek zákona o daních z příjmů. Nově je možné odečíst až 10% základu daně. Hodnota jednoho bezúplatného plnění musí přitom činit alespoň 2.000,- korun. Plyne-li vám však jako poskytovateli bezúplatného plnění nebo osobě, která je s vámi spojena prospěch, aniž by vám bylo poskytnuto protiplnění, pak si o tento dar základ daně nesnížíte. Příspíváte-li hospodářské nebo agrární komoře, pak už nemusíte zjišťovat jak vysoké máte jako zaměstnavatel vyměřovací základy pro pojistné na sociální zabezpečení.
publikováno 20.10.2014